Amikor a babavárás öröm helyett, félelemmel van átitatva
A II. Világháború előttig, még általánosan elfogadott volt az otthonszülés hazánkban.
(Bár vannak írásos feljegyzések még az 1970-80 évekből is, amikor elmaradottabb körülmények között élő helyeken még történt otthon szülés.)
Bábák és nőrokonok segítették a várandós kismamákat, otthon egy kellemesebb, biztonságosabb közegben, hogy életet adjanak születendő gyermekeiknek. Ekkor még élt az a hagyomány, hogy a gyermekágy ideje alatt, segítették a ház körüli munkákban a fiatal anyukákat, hogy pihenni tudjanak és pici gyermekükkel ezekben a nagyon fontos kapcsolódási időben együtt tudjanak lenni.
(A XVIII. században, intézményesített keretek között végeztek bába képzéseket Magyarországon is.)
Az 1950-es években, viszont elkezdett átalakulni az otthonszülés.
Szülészotthonok és kórházak kezdték átvenni az oly sokáig csak nők által, otthoni környezetben végbemenő szülések helyét. Sokkal sterilebb körülmények között, jobb felszerelésekkel, felkészült sebészek, ápolók , szülésznők(bábák) vették körül a kismamákat.
A családi meghitt védett környezetet, felváltotta egy professzionálisabb közeg, de közben elveszett az intimitás és elvesztek a rítusok.
Egy otthonszülés esete, vajon miért van még mindig olyan erős hatással 70 év múlva is a leszármazottakra?
Ebben az időben zajlik le, ügyfelem nagymamájának a szomorú története/esete.
Az 1950-es évek elején egy anyuka bevonult a kórházba megszülni gyermekét, de sajnálatos módon a csecsemő meghalt.
A nő, lánytestvére nem sokkal később állapotos lesz és eltökéli, hogy otthon ad életet gyermekének. Félelme nem alaptalan, hiszen nővérének a kórházban halt meg a gyermeke.
Az otthonszülés, sajnálatos módon komplikációval zajlott le. A csecsemőnek a nyakára tekeredett a köldökzsinór, aminek következtében a pici meghalt. Többszöri újraélesztés után, még is sikerült az életbe visszahozni. A csecsemő motoros funkciói sérültek, a csecsemő(aki felnőtt és szép hosszú életkort megélt) mozogni és ellátni magát képtelen, ezért egész életében folyamatosan ápolásra szorult.
A szülők hittek benne, hogy fiúk meggyógyulhat, de élete végéig változatlan maradt az állapota.
Most átugrunk egy generációt, 2022 nyara.
Fiatal életerős nő keres meg, 30 év körüli, egészséges. Elérkezettnek látják az időt párjával és gyermeket szeretnének vállalni.
Ügyfél elmondja, hogy nagyon vágyik kisbabára de attól fél, hogy vagy meghal vagy betegen fog megszületni a baba.
(Az interjúban elhangzik a fent leírt történet.)
Miért pont most aktiválódott a látens program, ügyfél életében?
Elérkezett a leszármazott idejében az az idő, amikor vágyik egy csecsemő érkezésére. Ez a vágy, beaktiválta a nagyszülői vonalon fel nem dolgozott traumát. Ezek a kardinális pontok mély nyomokat hagynak a személyek életében, mindegy hogy pozitív vagy negatív előjellel látták el az eseményt.
E történet, traumatikus végkimenetele előidézte az ismétlődés lehetőségét ebben a családi rendszerben.
A traumafeldolgozás és gyászfeldolgozás, napjainkban már kezd egyre nagyobb létjogosultságot kapni a köztudatban Magyarországon is, de ez nem volt így az 50-es években.
Ügyfél hitrendszerében megjelenik a hátrahagyott minta, mind az otthonszülést, mind a kórházban szülést összekapcsolja az elődök általi tapasztalatok alapján.
Így arra a következtetésre jut, hogy:
- a Kórházban szülés egyenlő, a csecsemő halálával;
- az Otthon szülés egyenlő, a csecsemő gyógyíthatatlan betegségével.
Félelme akkora, hogy eközben teljesen ignorálja azt a tényt, hogy egészséges csecsemők is születtek a családban.
Munka a térben:
Ahhoz, hogy újra programozzuk ügyfélben a lehetséges pozitív végkimenetelt, felismerés, elfogadás és tiszteletadás folyamatain kell végigmennie.
Az oldó mondatok kezdik feloszlatni a félelmeit. Megerősítésként még imaginnációt alkalmazunk, ahol előkészítjük a csecsemő érkezését az anyaméhbe.
A félelmeinek felismerése és annak a ténynek az elfogadása, hogy ez nem az Ő személyes sorsa, lassan helyére kerül a rendszerben minden, "mint egy elkallódott levél a háborúban", a teher lekerül ügyfél válláról.
Mély tisztelettel hajol meg a felmenői sorsa előtt.
A megbékélés terébe helyezett Ősök, támogatják a várva várt gyermekáldást.
(Ha úgy találod, hogy benned is léteznek ilyen félelmek a gyermekvállalással kapcsolatban vagy egyéb félelmeid vannak, keress bizalommal.)